• 17 Wrzesień 2019

Cień zegara słonecznego

Jolanta Pietz

 • Miejsce i data wydania:
  Warszawa 2019
 • ISBN:
  978-83-64530-93-7
 • Format:
  148x210 mm
 • Ilosc stron:
  242
 • Rodzaj:
  powieść
 • Oprawa:
  miękka ze skrzydłami
 • Sugerowana cena:
  37,- PLN
 • Gdzie kupić:
  znajdziesz w księgarniach internetowych

Akcja powieści toczy się w Trzemesznie i obejmuje niemal cały wiek: od połowy XIX do połowy XX wieku. Jest to opowieść o małej, zamkniętej społeczności, mocno naznaczonej przeszłością. O relacjach Polaków, Żydów i Niemców żyjących obok siebie. O delikatnym, kruchym stanie koegzystencji, podszytym lękiem i nieustannie zagrożonym. O niezwykłych kobietach, które  zmagają się z własną przynależnością do tego świata i jednocześnie poczuciem wyobcowania.  Nad każdą z nich wisi groźba wykluczenia. 

Główna bohaterka Ida przeżywa w tym mieście sto lat. Daty, którymi opatrzono kolejne części powieści to momenty kluczowe w jej życiu. Utrata matki w wieku sześciu lat, pierwsza miłość przerwana powstaniem styczniowym, wstrząsające odkrycie na jednym ze strychów w miasteczku, aż po dramatyczne okoliczności śmierci najbliższych. Te traumatyczne doświadczenia zmuszają Idę do przedefiniowania swoich życiowych celów i w rezultacie dają nam obraz jej dojrzewania, przemiany osobowości. 

Cień zegara słonecznego to sto lat Idy i tysiąc lat Trzemeszna. Życie bohaterek jest lustrem, w którym możemy przejrzeć tysiącletnią historię miasta. To opowieść o świecie, którego już nie ma, ale z którego my jesteśmy. 

 

 

„Debiut prozatorski pani Jolanty Pietz to książka dojrzała, a równocześnie bardzo atrakcyjna dla czytelnika. Autorka ma rzeczywisty dar opowieści: wyraziste postaci, wartka akcja z elementami kryminalnej intrygi, świetne dialogi i trafna kompozycja książki – podzielonej na części oddzielone cezurą dziesięciolecia; to wszystko, a także postać głównej bohaterki Idy – kobiety ambitnej i niezależnej – pozwala na utożsamienie się czytelnika z przeżyciami opisywanych postaci.” 

Krystyna Czerni, krytyk i historyk sztuki

„Powieść chociaż osadzona w historyczno-społecznych realiach jednego, konkretnego miejsca,  mówi o losach polskiej prowincji, dzięki czemu ma wymiar uniwersalny. To książka potrzebna, wypełniająca lukę w opowieści o Polsce prowincjonalnej. Obraz namalowany w Cieniu zegara słonecznego ma wiele odcieni, nie jest czarno-biały, też dzięki temu ta powieść uwodzi i przekonuje.

Tomasz Jastrun, pisarz

 

Powrót